OC Przewoźnika
Ubezpieczenie OC Przewoźnika
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w zakresie drogowego przewozu towarów w ruchu krajowym lub międzynarodowym to ubezpieczenie OC przewoźnika, jest polisą ubezpieczeniową przygotowaną specjalnie dla Ciebie.
Kradzież, pożar, wypadek – to tylko niektóre z możliwości, które spowodować mogą niewywiązanie się z terminu dostarczenia towaru, za który jesteś odpowiedzialny. Zabezpiecz się przed konsekwencjami, jakie możesz ponieść z tego tytułu i skorzystaj z oferty na OC przewoźnika.

Co to jest OCP?
Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika wynikające z zarobkowego przewozu drogowego towarów. Pozwala przenieść odpowiedzialność finansową na ubezpieczyciela w razie wystąpienia szkody. Jest ono zawierane na podstawie umowy z zakładem ubezpieczeń najczęściej na okres 12 miesięcy. Ubezpieczenie OCP jest dobrowolne, jednak warto je wykupić, gdyż często zleceniodawcy stawiają taki wymóg firmom transportowym przed powierzeniem im ładunku.
Wiele zainteresowanych osób z branży transportowej podziela pogląd, że standardowy zakres Polisy OCP słabo chroni interesy przewoźnika. A wynika to z faktu, że przewoźnicy i zleceniodawcy, gdy dojdzie do szkody muszą toczyć spory z ubezpieczycielami o odpowiednie odszkodowanie.
Uczestnicząc w procesie likwidacji szkód widzimy, jak ważne jest zadbanie o właściwy zakres umowy ubezpieczenia zanim jeszcze środek transportu uda się w drogę.
Korzyści z wykupienia Polisy OCP
Polisa gwarantuje ubezpieczenie przewoźnika z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu (kradzież, uszkodzenie lub zniszczenie towaru, opóźnienie dostawy). Jednocześnie daje osobom korzystającym z usług danej firmy transportowej pewność i bezpieczeństwo oraz gwarantuje szanse uzyskania odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody. Zleceniodawcy coraz częściej unikają powierzenia przewozu towaru nieubezpieczonym przewoźnikom.
Rodzaje polis OCP
Oferujemy naszym klientom OCP krajowe oraz międzynarodowe (dwa zakresy terytorialne obowiązywania ubezpieczenia). Ich różnica podyktowana jest różnymi aktami prawnymi zawartymi w polskim prawie przewozowym i Konwencji CMR w przewozach międzynarodowych. Obie regulacje określają odmienny zakres odpowiedzialności przedsiębiorcy świadczącego usługi przewozowe i zakłady ubezpieczeń dostosowują do nich swoją ofertę polis OCP.
Ile to kosztuje?
Firmy ubezpieczeniowe często stosują odmienne zasady wyliczania składki za ubezpieczenie. Składka zazwyczaj jest obliczana na podstawie rocznych obrotów netto z usług przewozowych (im wyższe obroty, tym wyższa składka), wysokości sumy gwarancyjnej i rodzaju przewożonych towarów. Suma gwarancyjna ubezpieczenia powinna pokrywać pełną wartość towaru przewożonego w jednym transporcie lub wartość zadeklarowaną w liście przewozowy. Cenę polisy zawsze można negocjować. Towarzystwa ubezpieczeniowe często określają także udziały własne przewoźnika w szkodzie (franszyza redukcyjna). Ubezpieczenia z udziałem własnym mogą być często tańsze, ale w przypadku szkody, przedsiębiorca pokrywa część strat. Niektóre zakłady ubezpieczeń nie podejmują odpowiedzialności za przewóz towarów niebezpiecznych ADR i podwyższonego ryzyka np. leków, pieniędzy, dokumentów, dzieł sztuki, żywych zwierząt, elektroniki, alkoholu, tytoniu itp. Natomiast wiodące zakłady ubezpieczeń za szczególne przypadki ubezpieczenia (klauzule dodatkowe), wymagają wyższych składek.
Przed zawarciem polisy
Przed zawarciem ubezpieczenia zawsze należy sprawdzić listę wyłączeń z zakresu podstawowego ubezpieczenia, czyli przypadki, w których zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania. Najczęściej dotyczy to użycia niesprawnego pojazdu, przekazania towaru nieuprawnionej osobie, niewłaściwego załadowania lub rozmieszczenia towaru, prowadzenia pojazdu przez osobę nietrzeźwą lub bez uprawnień, wady ukrytej towaru lub jego właściwości naturalnych, wjazdu do określonych państw, konfiskaty lub przepadku towaru, postoju pojazdu poza parkingami strzeżonymi.
Procedura zawarcia Polisy OC Przewoźnika
- 1. Badanie potrzeb
- 2. Dokumenty
- 3. Konkurs ofert
- 4. Prezentacja ofert
- 5. Zawarcie polisy
- 6. Wdrożenie
- 7. Monitorowanie
Wspólnie z klientem ustalamy, jakiego rodzaju ubezpieczenia oczekuje dla swojej firmy. Uzgadniamy również, które elementy umów ubezpieczenia OCP mają kluczowe znaczenie przy ocenie oferty.
Naszą rola jest dołożenie wszelkich starań, aby polisa OCP zabezpieczała kompleksowo najistotniejsze obszary biznesu naszych klientów i aby z góry miał on świadomość na jaką pomoc może liczyć i jakie ewentualnie koszty zostaną pokryte w sytuacji wystąpienia szkody.
Przygotowując ofertę i negocjując jej zakres skupiamy się na zasadniczych kwestiach ochrony, a mianowicie:
- jaka ma być wysokość sumy gwarancyjnej (np. wynegocjowaliśmy klientowi S.G. na 1 mln euro),
- jaki udział własny jest klient w stanie zaakceptować, (np.: wynegocjowany poziom to 300 euro),
- czy jest zainteresowany włączeniem klauzul dodatkowych rozszerzających ochronę,
- czy ma być ochrona w zakresie przewozów kabotażowych; przy czym bierzemy pod uwagę możliwości finansowe klienta, by znaleźć optymalne rozwiązanie.
Poszczególne firmy ubezpieczeniowe mają różny zakres odpowiedzialności, choć w rzeczywistości ich oferta niewiele się między sobą różni. Większość firm ubezpieczeniowych chroni ubezpieczonych przed skutkami zniszczenia lub uszkodzenia towaru w wyniku wypadku, awarii, pożaru albo kradzieży z parkingu strzeżonego. Oczywiście na przewoźniku oraz kierowcy pojazdu ciąży szereg obowiązków, których niespełnienie powoduje niewypłaceni odszkodowania. Współpracujemy jednak i takimi towarzystwa, które gwarantują ochronę nawet, gdy szkoda powstała w wyniku czynu umyślnego lub w rażącego niedbalstwa kierowcy.
Nasi partnerzy są w stanie zapewnić też inne dodatkowe klauzule min.:
- kl. deklaracji wartości przesyłki
- specjalnego interesu w dostawie,
- szkód wyrządzonych przez uchodźców i imigrantów,
- ubezpieczenia, leków, papieru w rolach,
- kl. włączenia rżącego niedbalstwa,
- wypadków powstałych z udziałem kierowcy będącego pod wpływem alkoholu,
- kl. zabezpieczenia przed kradzieżą art. elektronicznych, AGD, papierosów,
- ubezpieczenie towarów wartościowych.
Zbieramy od klient informacje w następujących obszarach (specjalny formularz):
- zakres terytorialny działalności, główne kierunki przewozów,
- czy klient podejmuje się przewozów kabotażowych? jeśli tak, to w jakich krajach,
- posiadane licencje, koncesje, zezwolenia, świadectwa itp. (prosimy wpisać numery, daty wystawienia, organ wystawiający dokument),
- deklarowana suma gwarancyjna
- jaki był obrót za poprzedni rok działalności w zakresie transportu,
- jaki jest przewidywany obrót w bieżącym okresie ubezpieczenia,
- rodzaj podstawowego PKD i udział w obrotach,
- jaka jest ilość dokonywanych przewozów,
- liczba zatrudnionych pracowników (kierowców) na podstawie umowy o pracę,
- szacunkowa liczba klientów ogółem/ liczba stałych klientów,
- jaka jest średnia wartość przewożonych ładunków,
- jaka jest maksymalna wartość przewożonych ładunków,
- rodzaj przewożonych ładunków – udział procentowy,
- jeśli przewożone są materiały niebezpieczne, prosimy określić jakie,
- jeśli przewożone są ładunki łatwo psujące się lub mrożone, prosimy określić jakie,
- czy klient przewozi żywe zwierzęta/ leki, osoby, przedmioty wartościowe, gotówkę, itd.
- czy klient organizuje transporty ponadnormatywne, ponadgabarytowe- na specjalne zezwolenie,
- czy klient korzysta w czasie transportu z palet, platform i kontenerów będących opakowaniem lub zabezpieczeniem towaru,
- czy w wykonywanych przez Ubezpieczonego przewozach występują fazy przeładunkowe,
- czy możliwe są przerwy w przewozie?
- czy klient realizuje zlecenia na przewóz przesyłek towarowych, które są otrzymywane od: spedytorów, przewoźników, bezpośrednio od nadawców/odbiorców / czy są to zlecenia stałe,
- czy klient zleca przewóz innym przewoźnikom? (jako podwykonawcom)? czy są to stali podwykonawcy,
- prosimy określić/wpisać stałe trasy przewozów,
- czy klient świadczy także usługi spedycyjne,
- czy klient posiada pojazdy dostosowane do rodzaju przewożonego mienia np. lodówki, chłodnie,
- z jakich środków transportu korzysta klient (własne/ wynajęte),
- jaki jest sposób załadunku, rodzaj stosowanych opakowań,
- jaka jest łączna ilość pojazdów używanych przez klienta przewożących towary ( wykaz pojazdów ),
- czy istnieje możliwość skażenia środowiska,
Na podstawie Pełnomocnictwa zbieramy zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń majątkowych od wszystkich ubezpieczycieli ( za ostatnie 3 lata).
Przygotowujemy Zapytanie ofertowe uwzględniające wynik badania potrzeb klienta i zgromadzone w formularzu informacje o kliencie i specyfice jego działalności transportowej.
Następnie przesyłamy je do wszystkich ubezpieczyciel, którzy oferują ubezpieczenia OCP na naszym rynku. W następnych dniach pozyskujemy oferty, analizujemy je i negocjujemy warunki cenowe oraz zakresowe.
Przeprowadzamy porównanie wynegocjowanych Ofert, które zawiera wszystkie istotne elementy umów ubezpieczenia (zakres, treści klauzul dodatkowych, podlimity odpowiedzialności, wyłączania, udziały własne i franszyzy). Na tej podstawie opracowujemy zestawienie, które naszemu klientowi ułatwi dokonanie wyboru optymalnej dla siebie oferty.
Zestawienie wraz z treścią Ofert i OWU, wraz z ich szczegółowym omówieniem podczas spotkania, stanowi materiał, na podstawie którego klient może podjąć świadomą decyzję o wyborze ubezpieczyciela oraz wariantu oferty.
Zgodnie z decyzją klienta wnioskujemy do ubezpieczyciela o przygotowanie polisy ubezpieczeniowej wraz z certyfikatem i sprawdzamy jej treść z ofertą i wszystkimi ustaleniami z negocjacji. Gotowe dokumenty przekazujemy do klienta do podpisania.
Przekazujemy wskazanym pracownikom Twojej firmy komplet informacji na temat zawartej polisy OC Przewoźnika oraz zakresu ochrony, procedur zgłaszania i likwidacji szkód.
Na bieżąco monitorujemy wykonywanie polisy OCP i zgłaszane szkody. Monitoring obejmuje także przypominanie o terminach zapłaty składek.
Zapraszamy do współpracy!
W CELU KONSULTACJI, WYCENY UBEZPIECZEŃ
PROSZĘ O KONTAKT Z MULTIAGENCJĄ
( 532 333 618, mugwarancja@gmail.com )
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00
Zainteresowała Cię nasza oferta?
Sprawdź nas, a docenisz korzyści ubezpieczenia floty w Twojej firmie.
Umów się na konsultacje lub zamów bezpłatną wycenę.
Zapewniamy kompleksową obsługę firm w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych, flot samochodowych, OC działalności i majątku firmowego.
Osobom prywatnym doradzimy jak bezpiecznie i skutecznie ubezpieczyć życie i zdrowie swoje i bliskich oraz majątek osobisty