Ubezpieczenie OC prowadzonej działalności gospodarczej
Ubezpieczenie OC prowadzonej działalności gospodarczej
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to zdajemy sobie sprawę z tego, że spoczywa na Tobie ogromna odpowiedzialność związana z prowadzeniem biznesu, ale również w sytuacji nieplanowanych, nagłych zdarzeń losowych. Dlatego ta oferta skierowana jest właśnie do Ciebie. Ubezpieczenie OC działalności gospodarczej stanowi zabezpieczenie finansowe, które jest gwarancją wypłaty odszkodowania w przypadku wyrządzenia szkody osobom trzecim.
Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie, dlatego zakres ubezpieczenia OCD jest ustalany w oparciu o Twoje oczekiwania i wymagania. Chroń się przed nieplanowanymi wydatkami niezależnie od tego czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę czy fundacje.

1. Co to jest ubezpieczenie OCD?
Istotą ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest przyjęcie przez Ubezpieczyciela odpowiedzialności za szkody na osobie lub w mieniu wyrządzone osobom trzecim przez Ubezpieczonego.
Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, produkcyjną czy usługową, może wyrządzić taką szkodę, której naprawa wiązać się będzie z wysokimi kosztami. Przed wydatkami ochroni polisa OCD.
Szczególne znaczenie w przypadku konstruowania polisy odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorstwa ma odpowiednia analiza ryzyka i identyfikacja zagrożeń jakie występują w przedsiębiorstwie w związku z rodzajem wykonywanej działalności. Dobranie odpowiedniego zakresu ubezpieczenia oraz właściwe ustalenie sumy gwarancyjnej ma kluczowe znaczenie w przypadku wystąpienia szkody.
Przygotowanie programu ubezpieczeniowego dla różnych branż, a szczególnie dla branży budowlanej, produkcyjnej i IT wymaga uwzględnienia ich specyfiki dla zbudowania kompleksowej ochrony.
Różne wielkości szkód.
Ryzyko wyrządzenia szkody osobie trzeciej może być różne w zależności od rodzaju, rozmiaru i miejsca prowadzenia działalności. Wielkość i konsekwencje finansowe szkody nie zawsze jednak są pochodną wielkości samego przedsiębiorstwa.
- niewielkie przedsiębiorstwo budowlane specjalizujące się w pracach wyburzeniowych i rozbiórkowych lub wykonujące fundamenty, które realizuje takie prace w centrum miasta, może być sprawcą szkody dużych rozmiarów.
Drugi aspekt szkodowości. W każdej branży inne szkody są typowe.
- firma zajmująca się zimowym utrzymaniem dróg, która nie wywiązuje się rzetelnie ze swoich obowiązków, powinna liczyć się z ryzykiem wystąpienia dużej liczby szkód rzeczowych, ale również z zagrożeniem powstania szkody osobowej znacznej wartości.
- sklepy wielkopowierzchniowe muszą liczyć się z dużą liczbą niewysokich szkód.
- z kolei w firmach budowlanych istnieje ryzyko powstania szkód o wysokiej wartości,
- a drobne szkody rzeczowe spowodowane zalaniami są charakterystyczne np. dla działania spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej czy też myjni samochodowej.
Każdy musi więc dopasować polisę do swoich potrzeb i nie powinien na tym oszczędzać.
– Rozwój technologii i przemysłu prowadzi do ciągłego wzrostu ryzyka związanego z odpowiedzialnością cywilną. Ustawodawca i wymiar sprawiedliwości obostrzają odpowiedzialność firm wobec osób trzecich. Stale wzrasta też świadomość konsumentów i społeczeństwa.
2. Przedmiot i zakres ubezpieczenia
Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna osób objętych ubezpieczeniem za szkody na osobie lub w mieniu wyrządzone poszkodowanym w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej wskazanej w umowie ubezpieczenia oraz użytkowaniem mienia.
Zakresem ubezpieczenia objęte są szkody wyrządzone nieumyślnie, w tym wskutek rażącego niedbalstwa. Utracone korzyści i inne straty wynikające z wypadku są objęte ochroną ubezpieczeniową, o ile szkoda polegająca na śmierci, rozstroju zdrowia, uszkodzeniu ciała, zniszczeniu lub uszkodzeniu mienia jest objęta ochroną ubezpieczeniową na podstawie warunków ubezpieczenia.
3. Korzyści z wykupienia Polisy OCD
Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje odpowiedzialność cywilną przedsiębiorstwa z tytułu posiadanego mienia, prowadzonej działalności oraz w praktyce odpowiedzialność cywilną za produkt i wykonane usługi.
Ochroną obejmowane są szkody, które może wyrządzić firma:
- w związku z posiadanym mieniem – budynkami, urządzeniami czy instalacjami,
- w związku z działalnością zakładu – procesem produkcji, usługami, pracami budowlanymi,
- odpowiedzialność cywilna za produkt obejmuje szkody, które wyrządzone zostały osobie trzeciej przez wyprodukowane lub dostarczone wyroby.
Ten ostatni rodzaj odpowiedzialności często objęty jest dodatkową klauzulą. Odpowiedzialność za wykonane usługi obejmuje szkody wynikłe z prac lub innych świadczeń, takich jak udzielenie złych porad w ramach usług doradczych po ich wykonaniu lub zakończeniu prac. Jako że szkody nie należą do rzadkości, a zasądzane odszkodowania są niemałe, zainteresowanie firm polisą OC systematycznie rośnie.
– O ile wcześniej w centrum zainteresowania klientów firm ubezpieczeniowych pozostawało ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych oraz kradzieży, o tyle dzisiaj w wielu branżach jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.Przedsiębiorcy muszą więc liczyć się z ewentualnością wyrządzenia szkód. Już sama świadomość istnienia ryzyka wpływa na sposób zarządzania firmą. Odszkodowanie wypłacone może być do wysokości sumy gwarancyjnej.
Po stronie ubezpieczonego pozostaje konieczność dopasowywania wysokości sumy gwarancyjnej do zmieniającego się ryzyka –
- jeśli ubezpieczy się na zbyt niską sumę, w razie zajścia zdarzenia, czyli gdy firma wyrządzi komuś szkodę, tę część, której nie wypłaci ubezpieczyciel, będzie pokrywać z własnej kieszeni.
- jeśli wybierze sumę gwarancyjną zbyt wysoką, zapłaci składkę nieadekwatną do rzeczywistego zagrożenia.
Dlatego też wysokość sumy gwarancyjnej warto dokładnie przemyśleć i skonsultować z nami.
Polisy OCD obowiązkowe i dobrowolne
W niektórych branżach polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowa, inni mogą ją wykupić dobrowolnie. Przydaje się, gdy poszkodowany klient występuje z roszczeniem. A roszczenia są coraz wyższe, sądy zasądzają coraz większe odszkodowania i może nawet zdarzyć się, że przegrana sprawa doprowadzi firmę do wielkich kłopotów finansowych.
Polisa OC jako warunek prowadzenia działalności.
- W przypadku przedsiębiorstw, których działalność wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością i wymaga odpowiednich uprawnień, posiadanie polisy OCD jest wymogiem koniecznym do uzyskania i utrzymania licencji na świadczenie usług. Obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy m.in. biur rachunkowych, biur wycieczkowych, kancelarii prawnych, doradców podatkowych, lekarzy, detektywów, komorników, zarządców nieruchomości, radców prawnych, rzeczników patentowych, rzeczoznawców majątkowych, podmiotów wykonujących świadczenia zdrowotne.
- Posiadanie aktualnej polisy OCD w takim przypadku jest z jednej strony obowiązkiem, którego spełnienie jest warunkiem prowadzenia działalności, a jej brak może skutkować nawet utratą licencji, z drugiej zaś gwarantem, że nawet w sytuacji przypadkowego spowodowania bardzo dużej szkody, firma nie poniesie strat grożących bankructwem.
- W odniesieniu do przedsiębiorcy zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, wysokość sumy gwarancyjnej, terminy likwidacji szkód i wyłączenia odpowiedzialności regulują odpowiednie ustawy czy rozporządzenia ministra finansów, dotyczące danej działalności.
Dobrowolne ubezpieczenie biznesu.
- Ryzyko wyrządzenia szkody osobom trzecim istnieje zawsze, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa czy charakter prowadzonej działalności. Kiedy spełnienie roszczeń osoby poszkodowanej przekracza możliwości finansowe firmy, właściciel działalności może w kilka chwil stracić zasoby, na które pracował przez wiele lat. Niewątpliwie największą zaletą ubezpieczenia OC działalności gospodarczej jest możliwość uniknięcia takiej finansowej katastrofy.
Co można zyskać posiadając Polisę OCD - przykłady.
- Polisa OCD zapewnia przedsiębiorcy poczucie bezpieczeństwa, że w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia czy niespodziewanego wypadku, mogą liczyć na finansowe wsparcie.
- Towarzystwo wypłaci odszkodowanie za szkody, które:
- Ty lub Twój pracownik wyrządzicie w następstwie działania lub zaniechania w związku z prowadzeniem działalności,
- powstały w następstwie zaniedbania w związku z posiadanym mieniem (np. nieruchomością czy majątkiem ruchomym).
- Poniżej kilka przykładów sytuacji, w których działa ubezpieczenie OCD:
- Uszkodzisz drzwi budynku w czasie remontu, który wykonuje Twoja firma.
- Ktoś złamie nogę na nieodśnieżonym przez Ciebie chodniku przed Twoją firmą,
- Twój pracownik podczas naprawy uszkodzi samochód oddany do Twojego warsztatu.
- Ktoś złamie ząb, jedząc ciastko wyprodukowane w Twojej firmie, w którym znalazła się łupina orzecha.
4. Rodzaje polis OCD.
- Umowa ubezpieczenia może zabezpieczać przedsiębiorcę, realizującego daną inwestycje na rzecz kontrahenta (zamawiającego) i spełniać wymogi ochrony określone w treści tegoż konkretnego kontraktu.
- Ewentualnie może być uniwersalną umową roczną obejmująca całość działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę.
Polisy zawierane są zwykle na okres 12 miesięcy. Jeżeli jednak przedsiębiorca miałby w tym zakresie inne oczekiwania, warto, aby je nam zakomunikował. Może się też okazać, że w przypadku zawarcia umowy na dłuższy okres, koszt ubezpieczenia ulegnie zmianie na korzyść przedsiębiorcy.
5. Dwa reżimy odpowiedzialności cywilnej (delikt i kontrakt)
Istnieją dwa rodzaje ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej: deliktowa i kontraktowa.
Z odpowiedzialnością deliktową będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy popełnimy czyn prawnie niedozwolony. Konsekwencje tych czynów regulują przepisy Kodeksu Cywilnego.
Przy działalności ubezpieczeniowej, OC deliktowe wystąpi wtedy, firma wyrządzi szkodę osobie trzeciej, choć sama firma jest niewinna. Trochę to taki paradoks, ale np. gdy pracownicy firmy usługowej, montujący okna w budynku, upuszczą takie okno na zaparkowany poniżej samochód – właściciel pojazdu otrzyma stosowne odszkodowanie od ubezpieczyciela firmy usługowej. Jeżeli firma nie ma ubezpieczenia OC – wówczas pokrywa szkodę z własnej kieszeni.
Z kolei przez odpowiedzialność kontraktową, będziemy rozumieć odpowiedzialność za szkody związane z niewykonaniem lub niewystarczającym wykonaniem zobowiązań na rzecz innego podmiotu, najczęściej związanych umową.
Nasze oferty ubezpieczenia OC działalności gospodarczej, obejmują zarówno OC deliktowe i kontraktowe. W zależności od działalności, dodatkowo rozszerzamy ochronę o odpowiedzialność za produkt i usługę, także po jej wykonaniu – wariant ten proponujemy, np.: firmom budowlanym i warsztatom samochodowym, które świadczą usługi w mieniu powierzonym.
Różnice dwóch reżimów odpowiedzialności cywilnej (delikt i kontrakt)
- Odpowiedzialność deliktowa powstaje na skutek zaistnienia określonego zdarzenia (czynu niedozwolonego), bez względu na to czy między osoba istniała już wcześniej jakakolwiek relacja. Odpowiedzialność cywilna deliktowa ma więc charakter pierwotny.
Przepisem najważniejszym dla odpowiedzialności cywilnej deliktowej jest art. 415 Kodeksu Cywilnego: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Osoba, która spowodowała szkodę lub krzywdę i ponosi za nią odpowiedzialność deliktową, musi ją naprawić. (np:.kierowca, który spowodował kolizję drogową).
OC deliktowa jest to więc odpowiedzialność za czyn niedozwolony.
Aby mogła być mowa o obowiązku naprawienia szkody, muszą zostać spełnione następujące warunki:- doszło do szkody (uszczerbek w mieniu) i / lub krzywdy (uszczerbek na osobie),
- szkoda musi być konsekwencją jakiegoś ludzkiego działania lub jego zaniechania,
- między szkodą a zdarzeniem musi istnieć związek przyczynowy.
Dla przykładu, jeśli jesteśmy właścicielami nieruchomości, ponosimy odpowiedzialność cywilną deliktową za wszelkie szkody, w przypadku których znaczenie miały:
- stan techniczny budynku,
- stan techniczny instalacji i urządzeń technicznych,
- drzewa i elementy małej architektury znajdujące się na terenie posesji,
- utrzymanie wewnętrznych dróg i tras komunikacyjnych,
- obowiązek odśnieżania i utrzymania w czystości terenu przyległego do budynku.
Czytając ogólne warunki ubezpieczenia, zwróć koniecznie uwagę, jaki rodzaj odpowiedzialności cywilnej uwzględnia dana polisa.
Obowiązek naprawienia szkody może przybierać różne postacie:- przywrócenia stanu poprzedniego,
- odszkodowania,
- zadośćuczynienia.
Odpowiedzialność deliktowa może być oparta na zasadzie:
- winy
- ryzyka – w takim przypadku nie trzeba wykazywać winy, bo jest ona domniemana (tak jest między innymi wtedy, kiedy na własny rachunek prowadzi się przedsiębiorstwo). Od tej odpowiedzialności można się uwolnić tylko wtedy, kiedy udowodni się, że szkoda nastąpiła na skutek siły wyższej, wyłącznej winy poszkodowanego lub wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą nie ponosi się odpowiedzialności. Co ważne, ciężar dowodu spoczywa w takim przypadku na sprawcy.
- Odpowiedzialność kontraktowa to odpowiedzialność za szkody spowodowane przez niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania (kontraktu). Aby można było mówić o tego typu odpowiedzialności, jeszcze przed dojściem do szkody dwie osoby musi łączyć stosunek zobowiązaniowy. Ponieważ obowiązek odszkodowawczy zależy od istnienia wcześniejszej relacji między stronami, ma on charakter wtórny. Jest to główna różnica między odpowiedzialnością cywilną kontraktową a deliktową, w przypadku której obowiązek odszkodowawczy ma charakter pierwotny.
Osoba, która ponosi odpowiedzialność kontraktową za szkodę, jest zobowiązana do jej naprawienia.
Odpowiedzialność cywilna kontraktowa opiera się na artykule 471 Kodeksu Cywilnego:
Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Warto zwrócić uwagę na to, jak w przypadku odpowiedzialności cywilnej kontraktowej rozłożony jest ciężar dowodu. Wierzyciel musi udowodnić, że doszło do niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Nie musi on jednak udowadniać winy dłużnika. Osoba, która chce się uwolnić od odpowiedzialności kontraktowej, musi wykazać, że nie ponosi ona winy za niewykonanie / nienależyte wykonanie zobowiązania. Może też udowadniać, że wbrew słowom wierzyciela zobowiązanie zostało wykonane poprawnie i starannie.
Kiedy można mówić o winie dłużnika?
Dłużnik nie odpowiada za przypadek. Ponosi natomiast winę, jeśli nieumyślnie nie dochował należytej staranności przy wykonaniu. Winą jest także zamiar niewywiązania się z zobowiązania.
Warto zauważyć, że aby w ogóle można było mówić o odpowiedzialności cywilnej, musi występować związek przyczynowy między danym zdarzeniem a powstałą szkodą. Ten zapis chroni dłużnika przed nadmiernymi i nieuzasadnionymi roszczeniami ze strony osoby poszkodowanej.
W momencie kiedy przedsiębiorca kupuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej powinien koniecznie zwrócić uwagę, czy dana polisa obejmuje ochroną jedynie szkody, za które odpowiada się z tytułu odpowiedzialności cywilnej deliktowej czy też od razu wariant podstawowy uwzględnia dwa rodzaje odpowiedzialności.
6. Jakie rodzaje triggera występują w polisie OCD.
Przy ubezpieczeniu OC ważny jest trigger. Jest to techniczny termin używany przy ubezpieczeniu OC do określenia, jakie zdarzenie, w jakim czasie powstałe powoduje uruchomienie ochrony ubezpieczeniowej. Może bowiem zdarzyć się sytuacja, że zdarzenie wywołujące szkodę powstało np. w 2019 r., a szkoda ujawniła się w 2021 r.
Powstaje wtedy pytanie, który ubezpieczyciel odpowiada za szkodę – ten z daty powstania szkody czy ten z okresu, gdy szkoda się ujawniła.
W przypadku ubezpieczenia OC przedsiębiorstw najczęściej stosowany jest trigger loss occurrence, który oznacza, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność wtedy, gdy szkoda wystąpi w okresie ubezpieczenia, a roszczenie może być zgłoszone nawet po zakończeniu okresu ubezpieczenia.
Nasza multiagencja często oferuje klientom rozwiązania bazujące na trigger loss occurrence, by polisa OCD obejmowała szkody będące następstwem wypadku, który miał miejsce w okresie ubezpieczenia, bez względu na czas zgłoszenia roszczeń przez osoby poszkodowane, przy czym wszystkie szkody będące następstwem tego samego wypadku, albo wynikające z tej samej przyczyny, niezależnie od liczby osób poszkodowanych, uważa się za jeden wypadek i przyjmuje się, że miały miejsce w chwili powstania pierwszej szkody.
Należy jednak pamiętać , że ze stosowaniem tego rodzaju triggera pojawiają się jednak pewne trudności wynikające z tego, że w przypadku szkód o długim czasie inkubacji nie zawsze jest możliwe dokładne ustalenie daty ich wystąpienia, np. w razie powstania szkody w środowisku.
Rzadziej, przy bardziej skomplikowanym ryzyku, stosowany może być trigger claims made, który oznacza, że ubezpieczyciel odpowiadał będzie za szkody objęte zakresem ubezpieczenia, co do których odpowiedzialność jest przypisywana ubezpieczonemu poprzez wniesienie wobec niego, w czasie istnienia ochrony ubezpieczeniowej, roszczenia. Innymi słowy, kluczowe znaczenie ma to, żeby roszczenie zostało zgłoszone w okresie ubezpieczenia.
Z kolei w przypadku trigger act commited odpowiedzialność ubezpieczyciela może być bardzo rozciągnięta w czasie i trwać długo po zakończeniu polisy. Z punktu widzenia towarzystwa nie jest więc to trigger korzystny. Dzieje się tak dlatego, że polega on na tym, że ochrona obejmuje konsekwencje zdarzeń, które zaistniały w okresie ubezpieczenia, i w dłuższej perspektywie doprowadziły do powstania i ujawnienia się szkody.
Taki rodzaj triggera jest najczęściej stosowany w ubezpieczeniach typu zawodowego, np. OC architekta. Przykładowo firma była ubezpieczona w 2018 r. i w tym czasie powstało zdarzenie obejmujące szkodę, która ujawniła się w 2021 r.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy ważne jest, aby zmieniając ubezpieczycieli, nie zmieniać pochopnie triggerów. W przypadku konstruowania ochrony odnowieniowej bardzo ważna jest analiza treści aktualnych i wcześniejszych umów ubezpieczenia pod względem triggera, tak aby zapewnić ciągłość ochrony.
Na przykład jeśli w jednym roku firma będzie ubezpieczona w ten sposób, że ubezpieczyciel przyjmie odpowiedzialność za szkodę ujawnioną w czasie istnienia polisy i w następnym roku kolejny ubezpieczyciel będzie odpowiadał za szkody powstałe w okresie ubezpieczenia, a szkoda powstanie w okresie, gdy ochrona była w razie ujawnienia szkody, ale ujawni się, gdy dla ochrony kluczowe znaczenie ma czas powstania szkody, to wówczas firma nie będzie miała ochrony i szkodę będzie musiała pokryć z własnych środków.
7. O jakie klauzule dodatkowe można rozszerzyć ochronę w Polisie OCD?
Zakres ochrony ubezpieczeniowej w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia OC firmy może być zróżnicowany. Gdy chodzi o małe i średnie firmy, ochrona najczęściej jest standardowa i obejmuje podstawowe rodzaje ryzyka. Dla dużych firm nierzadko ubezpieczenie OC tworzone jest na miarę, pod potrzeby konkretnego klienta. Zasadniczo ochrona ubezpieczeniowa powinna być adekwatna do rodzaju zagrożeń występujących w danej branży i przedsiębiorstwie.
Warunki ubezpieczenia OC obejmują wszystkie rodzaje ryzyka, z wyjątkiem wyraźnie wyłączonych. Większość stosowanych przez ubezpieczycieli wyłączeń może być jednak za pomocą klauzul dodatkowych, za dodatkową opłatą włączona do zakresu ochrony.
Klauzule rozszerzające zakres ochrony.
- OC za produkt,
- czyste straty finansowe – szkoda niebędąca szkodą na mieniu oraz szkodą na osobie (np.: W wyniku prowadzonych prac budowlanych – pomimo prawidłowych danych w projekcie, nie został odpowiednio docieplony budynek mieszkalny. Błąd wykonawcy spowodował znaczne ubytki temperatury w obiekcie, z czym wiązały się dodatkowe koszty ocieplenia budynku przez Inwestora. Nie doszło do szkody w mieniu ani na osobie powstały jednak dodatkowe koszty, które Wykonawca będzie musiał zwrócić Inwestorowi.
- szkody powstałe poza terytorium RP (szczególnie istotne wyłączenie la firm świadczących usługi poza granicami Polski oraz eksporterów),
- szkody w nieruchomościach oraz rzeczach ruchomych, z których przedsiębiorstwo korzystało na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu, użyczenia bądź pokrewnego stosunku prawnego,
- szkody wyrządzone pracownikom (jeśli roszczenie pracownika za wypadek przy pracy przekracza kwotę przekazaną z ZUS). Możliwość włączenia szkód w mieniu pracowników,
- szkody wyrządzone środowisku (tzw. OC środowiskowe). Zakres ubezpieczenie obejmuje szkody oraz koszty poniesione przez osoby trzecie celem usunięcia i oczyszczania powietrza, gleby lub wody substancji niebezpiecznej oraz jej utylizacji,
- za szkody wyrządzone przez samobieżne maszyny budowlane oraz pojazdy wolnobieżne koparki gąsienicowe lub wózki widłowe), młoty pneumatyczne, hydrauliczne, kafary
- szkody w mieniu przechowywanym (tzw. OC przechowawcy),
- szkody wyrządzone przez podwykonawców,
- szkody w wyrządzone w podziemnych instalacjach, kablach, rurociągach, innych urządzeniach
- szkody w mieniu stanowiącym przedmiot obróbki, naprawy lub serwisu
- szkody powstałe w czasie załadunku lub rozładunku
- koszty usunięcia i zastąpienia wadliwej rzeczy ruchomej przez rzecz wolną od wad,
- szkody spowodowane oddziaływaniem wibracji, osunięciem się ziemi, osiadaniem gruntu,
- koszty wycofania wadliwego produktu z rynku.
8. Ile to kosztuje??
Składka na ubezpieczenie zależy od oceny ryzyka. W ubezpieczeniu OCD przedsiębiorstwa wpływają na tę ocenę takie czynniki, jak:
- suma gwarancyjna,
- rodzaj prowadzonej działalności, czyli charakter i specyfika branży,
- skala, zasięg, zakres terytorialny udzielanej ochrony,
- wysokość przychodów z poprzedni rok,
- istotne są też kwestie eksportu i tego, czy usługi są świadczone za granicą,
- zakres czasowy odpowiedzialności,
- wysokość podlimitów w klauzulach dodatkowych,
- wysokość franszyz redukcyjnych,
- okres, na jaki została zawarta polisa (czy jest to polisa obrotowa na 12 miesięcy, obejmująca całą prowadzoną przez klienta działalność, czy też ubezpieczenie na jeden, konkretny kontrakt),
- historia szkodowa klienta (wysokość wypłaconych odszkodowań oraz kwoty utworzonych rezerw, optymalnie za okres kilku lat wstecz).
- znaczenie ma też zarządzanie jakością, co przejawia się w posiadanych certyfikatach, wdrożonych procedurach i przestrzeganych standardach, które wpływają na obniżenie ryzyka.
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile będzie kosztować konkretna polisa OCD. Aby poznać cenę, najlepiej skontaktować się z naszą multiagencją.
Dodatkowe informacje o wybranych czynnikach wpływających na składkę polisy OCD.
- Kody PKD prowadzonej działalności
W głównej mierze, za wysokość składki na ubezpieczenie OC firmy, odpowiada charakter prowadzonej działalności gospodarczej. Kody PKD, wpisywane do programu, już z góry określają, jaka może być składka. Np. firma budowlana zainteresowana zakupem polisy OCD z suma gwarancyjna na 100 tys. będzie miała wyższą składkę niż np. kwiaciarnia oczekująca polisy z identyczną sumą gwarancyjną. - Wysokość przychodów za ubiegły rok
Im firma ma większe przychody – tym stawka jest wyższa. Przestrzegamy przed zaniżaniem przychodów – w momencie szkody, Towarzystwa mogą zażądać do wglądu dokumentów finansowych – jeżeli będą rażące równice w przychodach (przyjmujemy, że Klient nie podał prawdziwych danych we Wniosku o ubezpieczenie), może dojść do sytuacji, gdzie nie będzie wypłaty odszkodowania, gdyż Towarzystwo zakwestionuje wysokość przychodów, lub zleci dopłacenie brakującej składki, wynikającej z wyższych przychodów. - Suma gwarancyjna
Suma ubezpieczenia też ma wpływ na cenę. Im wyższa suma, tym większa składka. - Szkodowość firmy
We wniosku o zawarcie umowy klient jest pytany czy w ciągu ostatnich 3 lat przed złożeniem wniosku wystąpiły szkody majątkowe, z jakiego powodu i w jakiej wysokości były wypłacane odszkodowania.
Podanie pełnych informacji zaoszczędzi klientowi kłopotów, bo gdy wystąpi szkoda, towarzystwo może poprosić o zaświadczenia o szkodowości od poprzednich ubezpieczycieli. Sprawa nie dotyczy klientów, którzy nie wykupili dotychczas Polisy OCD. - Klauzule dodatkowe
W zależności od tego, co wybierze Klient dodatkowo, wzrost składki przez dodanie dodatkowych klauzul, bywa od kilkunastu do kilkuset złotych wyższy. Dla branży budowlanej, prócz samego OC, z automatu jest dołączana klauzula budowlano-montażowa.
Oczekiwania klientów są takie, by ubezpieczenia były tanie i dobre. Z polisami OCD jest jednak tak, że są albo tanie, albo są bezpieczne i zapewniają szeroką ochronę a to kosztuje. Nie ma od tej reguły odstępstwa. Zazwyczaj tanie polisy zawierają szereg wyłączeń i ochrona, którą wybiera przedsiębiorca, tak naprawdę jest pozorna.
9. Przed zawarciem polisy. Lista wyłączeń.
Przed zawarciem ubezpieczenia zawsze należy sprawdzić listę wyłączeń z zakresu podstawowego ubezpieczenia, czyli przypadki, w których zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania.
- Do typowych wyłączeń odpowiedzialności zalicza się roszczenia w zakresie przekraczającym ustawową odpowiedzialność cywilną, np.:
- szkody w produktach wprowadzonych na rynek przez ubezpieczonego lub w wykonanych przez niego usługach,
- szkody wyrządzone umyślnie przez władze firm
- szkody wyrządzone przez azbest, dioksyny, produkty tytoniowe,
- szkody spowodowane przez działania wojenne i terroryzm.
- Otrzymujemy informacje od Klientów, iż towarzystwa ubezpieczeń nie wypłaciły odszkodowania, pomimo wysokiej sumy ubezpieczenia na polisie. Dzieje się tak z uwagi na zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności za niektóre ryzyka. Dlatego dokonując wyboru polisy, dokładamy wszelkich starań by uzyskać jak najwięcej dobrych Ofert z towarzystw ubezpieczeniowych, a następnie dokładnie porównać zakres i cenę z profilem działalności firmy i związanymi z tym ryzykami oraz z oczekiwaniami klienta.
Przykładowe wyłączenia bezwzględne zakresu ubezpieczenia OC dla przedsiębiorstw:
- szkody objęte systemem ubezpieczeń obowiązkowych (konieczne zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów),
- uchybienia w wykonywaniu czynności zawodowych (ochrona poprzez zawarcie ubezpieczenia zawodowego np. OC notariusza, lekarza, architekta).
- użytkowanie statków oraz urządzeń latających (ochrona poprzez np. ubezpieczenie OC użytkownika jachtu lub statku powietrznego),
- wykonywanie czynności życia prywatnego (ochrona poprzez ubezpieczenie OC w życiu prywatnym),
- szkody w ładunku podczas wykonywania usługi przewozu lub spedycji (ochrona poprzez ubezpieczenie OC przewoźnika, OC spedytora lub ubezpieczenie CARGO),
- umowne przejęcie lub rozszerzenie własnej odpowiedzialności cywilnej wynikającej z ustawy,
- naruszenie praw autorskich, patentów, znaków towarowych i nazw patentowych,
- szkody w wartościach pieniężnych, dokumentach, planach, bonach, biżuterii itp.,
- powstałe wskutek osiadania gruntu, osunięcia się ziemi, zalania przez wody stojące lub płynące, a także wskutek cofnięcia się cieczy w systemach kanalizacyjnych,
- szkody wynikłe z zagrzybienia, powolnego działania hałasu, wibracji, temperatury, wody, gazów, pyłów, bakterii, wirusów.
- ubezpieczenie nie pokrywa grzywien i kar administracyjnych lub sądowych oraz innych kar o charakterze pieniężnym, w tym kar umownych, jak również odszkodowań o charakterze karnym, nałożonych na osoby objęte ubezpieczeniem,
- zakresem ubezpieczenia nie są również objęte koszty poniesione w związku z wycofaniem wadliwej rzeczy z rynku (zakres można rozszerzyć włączając odpowiednią klauzule).
Procedura zawarcia Polisy OCD
- 1. Badanie potrzeb i identyfikacja ryzyka
- 2. Dokumenty
- 3. Konkurs ofert
- 4. Prezentacja ofert
- 5. Zawarcie polisy ubezpieczeniowej
- 6. Wdrożenie
- 7. Monitorowanie
Naszą rola jest dołożenie wszelkich starań, aby polisa OCD zabezpieczała kompleksowo najistotniejsze obszary działalności gospodarczej prowadzone przez naszych klientów i aby z góry mieli oni świadomość na jaką pomoc może liczyć i jakie ewentualnie koszty zostaną pokryte w sytuacji wystąpienia szkody.
Przygotowując ofertę i negocjując jej zakres skupiamy się na zasadniczych kwestiach ochrony, bo mamy świadomość, że większość ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej dla firm z branży budowlanej nakierowana jest na wysoka sumę gwarancyjna (która jest wymagana przez Zamawiającego w przetargu lub Inwestora żądającego takiego zabezpieczenia przed podpisaniem umowy kontraktowej) oraz posiadanie dodatkowych klauzul, np. odpowiedzialności z tytułu wykonywania usług budowlano – montażowych. Naszą rolą jest też wykazanie klientowi, że używane przez Ubezpieczycieli zwroty, wskazujące na szerokie pokrycie, są tylko złudnym poczuciem pełnej i bardzo szerokiej ochrony. Tymczasem, ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) i inne zastrzeżenia umowy wprowadzone przez ubezpieczyciela mogą ograniczać zakres jego odpowiedzialności w znacznym stopniu:
- wprowadzenie klauzul, które dają ochronę, ale tylko po spełnieniu określonych kryteriów. Standardowa polisa OCD najczęściej przewiduje możliwość wykupienia np.: dodatkowej klauzuli środowiskowej. Jednak obejmuje ona szkody w środowisku tylko w przypadku spełnienia kilku kryteriów:
- aby zdarzenie powstało w ramach ubezpieczonej działalności i zostało potwierdzone przez stosowne służby,
- ograniczenie odpowiedzialności do szkód nagłych, niezamierzonych ani nieprzewidzianych przez Ubezpieczonego przy zachowaniu należytej staranności w prowadzeniu przedsiębiorstwa,
- aby początek zdarzenia wyrządzającego szkodę miał miejsce w okresie ubezpieczenia, a pierwsza szkoda powstała i ujawniła się w okresie ubezpieczenia w ciągu 72 godzin licząc od początku zdarzenia.
Nie zawsze więcej klauzul oznacza szerszą ochronę.
- wysokie franszyzy redukcyjne. W szczególności należy unikać franszyz określanych jako procent wartości szkody oraz ograniczać franszyzy określane jako procent wartości wyliczonego odszkodowania,
- niskie podlimity na klauzule dodatkowe. Szczególnie w tych ryzykach, w których z uwagi na profil działalności firmy występuje duże prawdopodobieństwo wystąpienia szkody.
To tylko przykłady licznych ograniczeń, które za każdym razem są przez nas weryfikowane podczas wyboru odpowiedniej oferty.
- Wypełniony Wniosek na otrzymanie oferty ubezpieczenia OCD,
- Kopia kontraktu – jeśli Polisą ma być ubezpieczony jeden, konkretny kontrakt
- Harmonogram robót (jeżeli jest w kontrakcie, nie jest wymagany)
- Jeżeli doszło do szkody – wykaz szkód.
Przygotowujemy Zapytanie ofertowe uwzględniające wynik badania potrzeb klienta i zgromadzone w Wniosku informacje o kliencie i specyfice prowadzonej działalności gospodarczej.
Następnie przesyłamy je do wszystkich ubezpieczyciel, którzy oferują ubezpieczenia OCD na naszym rynku. W następnych dniach pozyskujemy oferty, analizujemy je i negocjujemy warunki cenowe oraz zakresowe. Przeprowadzamy kilkuetapowy proces negocjacji z ubezpieczycielami w celu pozyskania najkorzystniejszej oferty na rynku.
Przeprowadzamy porównanie wynegocjowanych Ofert, które zawierają wszystkie istotne elementy umów ubezpieczenia (zakres, treści klauzul dodatkowych, podlimity odpowiedzialności, wyłączania, udziały własne/ franszyzy). Na tej podstawie opracowujemy zestawienie, które naszemu klientowi ułatwi dokonanie wyboru optymalnej dla siebie oferty.
Przygotowując ofertę zawsze bierzemy pod uwagę specyfikę danej branży. Specjalizujemy się przede wszystkim w obsłudze trzech branż, dzięki czemu wiemy, gdzie występuje największe ryzyko, z jakimi szkodami możemy się spotkać oraz jakie wyłączenia mogą być kluczowe.
Zestawienie wraz z treścią Ofert i OWU, wraz z ich szczegółowym omówieniem podczas spotkania, stanowi materiał, na podstawie którego klient może podjąć świadomą decyzję o wyborze ubezpieczyciela oraz wariantu oferty.
Zapraszamy do współpracy!
W CELU KONSULTACJI, WYCENY UBEZPIECZEŃ
PROSZĘ O KONTAKT Z MULTIAGENCJĄ
( 532 333 618, mugwarancja@gmail.com )
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 17:00
Zainteresowała Cię nasza oferta?
Sprawdź nas, a docenisz korzyści ubezpieczeń budowlanych dla Twojej firmy.
Umów się na konsultacje lub zamów bezpłatną wycenę.
Zapewniamy kompleksową obsługę firm w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych, flot samochodowych, OC działalności i majątku firmowego.
Osobom prywatnym doradzimy jak bezpiecznie i skutecznie ubezpieczyć życie i zdrowie swoje i bliskich oraz majątek osobisty